Neler yeni

Arabayla yurtdışına çıkarken bilinmesi gerekenler

MutluTEKIR

Meraklı
İnce Eleyen
Web sitesi
mutlutekir.blogspot.com
Arabayla yurtdışına çıkarken sınırda yapılan işlemler nelerdir?
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Arabayla yurtdışına çıkarken kaskoya yurtdışı teminatı ekletmenin kapsamı nedir?

Arabayla yurtdışına çıkarken sınırlarda neler yaşadık? (2018 yılı tecrübeleri)

Arabayla yurtdışına çıkış için gerekli belgeler nelerdir?

Avrupa'da yakıt ve LPG alımı nasıl oluyor?

https://youtu.be/c5B_QIGkoiE

Sınırda yapılan işlemler

Arabayla sınır geçişleri temel olarak böyle olmakta. Basitçe anlatmak gerekirse çıkacağımız ülkenin gümrüğünde pasaportlara damga vurdurulduktan sonra gireceğimiz ülkenin sınırına giriyoruz. Araba/Car yazan yerden devam ediyoruz. Bazı sınır kapıları EU ve Non EU diye ayırmakta. Bazıları ayırsa da tek kapıdan hepsini almakta. Bunu öndeki arabalara göre karar veriyoruz. Sırada bekleyip sıra bize gelince pasaportlarımız, araba ruhsatı ve araba için yaptırdığımız yeşil sigortayı birlikte veriyoruz. Görevli damgaladıktan sonra alıyoruz ve 3-4 metre ileride bekleyen görevlinin yanına gidip dur dediği yerde duruyoruz ve araçtan inip bagajı açıyoruz. Sizi uğraştırmazlarsa, basit bir kontrol sonrasında gidebilirsiniz diyorlar ve arabanıza binip yola devam ederek ülkeye girmiş oluyorsunuz.

Makedon - Yunan sınırı
https://youtu.be/HtdszsTvnEg

Sırp - Makedon Sınırı
1. Videonun sonuna doğru Sırp sınırı gözükmekte.
https://youtu.be/cXGmmzLPOl8

https://youtu.be/YPRojGF1Z0M

https://youtu.be/LaTjKl62aIs

Avrupa'da Araba Sürerken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Hiç bilmediğim ve sonradan öğrendiğim bu durumdan bahsetmek istiyorum. Haliyle anlamadığım için paylaşamamıştım. Neyse ki bir kullanıcı paylaşmış Youtube'da. Almanya ve Avusturya'da olası sıkışıklıklarda sağ şerittekiler sağa dayalı, sol şerittekiler sola dayalı gitmek zorundalar. Olası bir geçiş üstünlüğü olan araç (Ambulans, Polis, İtfaiye) geçerse trafikten etkilenmesin diye. Güzel bir şekilde anlatılmış. Almancası "Stau" olarak trafik sıkışıklığı ibaresini gördüğünüzde araçların kenarlara dayalı gitmesi gerektiğini gösteren bir uyarı levhasını göreceksiniz.

Arabayla yolculukta şehiriçinde yayalara yol vermek dışında dikkat edilmesi gereken öteki nokta ise trafik ışıklarında sola dönüşler. Ülkemizde ne güzel her seferinde tek tarafa yeşil yanacak şekilde ayarlanırken buralarda gidiş gelişe aynı anda yeşil yanıyor. Sola dönecekseniz karşıdan gelenleri beklemeniz gerekiyor. Dalıp da Türkiye'de sanarsanız kendinizi sağdan gelip vurabilirler.

Hız sınırlarında tolerans yok. Neyse ona uymanız lazım.

Balkanlarda radar yerseniz çevriliyorsunuz. AB'de yediğiniz cezalar Macar'da AB sınırları çıkışında gözükmüyor. Yine de dikkatli olmakta fayda var. Almanya'da özellikle inşaatlarda sık oluyor sabit radarlar. Bir de şehiriçlerinde normal otomobillerle aynı hizaya kenara park etmiş oluyor. Yalnız HB aracın arka camına kameraları döşüyorlar. Hız sınırının üstündeyseniz bu radarlar dünyanızı aydınlatıyor zaten. Bir yıldırım iniyor gibi. Noldu la moduna giriyorsunuz. (2 sene önceden İtalyada yememden ve kuzenin Almanya şehiriçinde yemesinden biliyorum.) Sonra dank ediyor radar olduğu.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Bagaj kurcalayan suratsız görevli yine de çok uğraştırmamış sizi :)

''Yurt Dışı'' ifadesinin henüz Y sini bile görmediğim için çok uzak olduğum konular.

Ayrıca hayatım boyunca kendimi hep eksik görüp yine de tamamalamak için girişimde bulunmadığım iki konu var, birisi yabancı dil, diğeri de enstrüman becerisi. :)

MutluTEKIR

Meraklı
İnce Eleyen
Web sitesi
mutlutekir.blogspot.com

''Yurt Dışı'' ifadesinin henüz Y sini bile görmediğim için çok uzak olduğum konular.

Ayrıca hayatım boyunca kendimi hep eksik görüp yine de tamamalamak için girişimde bulunmadığım iki konu var, birisi yabancı dil, diğeri de enstrüman becerisi. :)
Engellerimizi yıkmamız lazım Adem üstadım. Herşey para değil kesinlikle. Emin olun ülkemizdeki bazı yerler komşumuz Yunanistan'dan daha pahalı. Çıkıp yeni yerler görmek lazım. Engelleyen maddiyatsa ben eşimle arabada kalarak gezdik konforumuzdan baya feragat ederek. Hem de lpgli aracımız ile. Bunu söylerken de hiç utanmam. Yoksa otellerde kalarak konfor seviyemizi düşürmeden gezmeye çalışsak bu ülkede bile 1-2-3 hafta gezilemez. Eğer vizeyse, Gürcistan vizesiz. Ya da Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Bosna-Hersek'e Pegasus ile uygun fiyatlı biletler denk getirilebiliyor. Ama tabiki büyük çoğunluk için insanlar gününü zor çıkartırken nasıl imkan bulsunlar. Maalesef ülke şartları.

Eğer fobi varsa da, benim annem kedi fobisini 70'inde yendi (gibi), hiçbir şey için geç değil bu hayatta. Bilinmeyenin verdiği o korkuyla karışık heyecanı seviyorum ben. Engel ingilizce ise ona da gerek yok artık translate ile anlaşılabiliyor, en kötü el-kol tarzanca... Bir youtuber var Değişik Yollarda Mehmet Şentürk, arkadaş çok cana yakın ve dünyada en az bilinen yerleri geziyor, kabileleri görüyor misafir kalıyor. El kol ile anlaşarak Papua kabilelerinin dilini bile öğrendi :)

evrenatabek

İnce Eleyen
Kadim Üye
Web sitesi
www.facebook.com

Ben vize uygulandığı sürece gitmeyi düşünmüyorum.
Vizesiz yerlerden Rusya planı vardı. Trabzondan çıkıp, Sibiryada Tank müzesine gidip gelme :)
Vize alırken özel şirkete, yabancı develere tüm birikim ve bilgileri vermek bana ters geliyor.
Facebook veri topluyor diye kızarken, daha fazlasını kendi elinle vermek.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Engellerimizi yıkmamız lazım Adem üstadım. Herşey para değil kesinlikle. Emin olun ülkemizdeki bazı yerler komşumuz Yunanistan'dan daha pahalı. Çıkıp yeni yerler görmek lazım. Engelleyen maddiyatsa ben eşimle arabada kalarak gezdik konforumuzdan baya feragat ederek. Hem de lpgli aracımız ile. Bunu söylerken de hiç utanmam. Yoksa otellerde kalarak konfor seviyemizi düşürmeden gezmeye çalışsak bu ülkede bile 1-2-3 hafta gezilemez. Eğer vizeyse, Gürcistan vizesiz. Ya da Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Bosna-Hersek'e Pegasus ile uygun fiyatlı biletler denk getirilebiliyor. Ama tabiki büyük çoğunluk için insanlar gününü zor çıkartırken nasıl imkan bulsunlar. Maalesef ülke şartları.

Eğer fobi varsa da, benim annem kedi fobisini 70'inde yendi (gibi), hiçbir şey için geç değil bu hayatta. Bilinmeyenin verdiği o korkuyla karışık heyecanı seviyorum ben. Engel ingilizce ise ona da gerek yok artık translate ile anlaşılabiliyor, en kötü el-kol tarzanca... Bir youtuber var Değişik Yollarda Mehmet Şentürk, arkadaş çok cana yakın ve dünyada en az bilinen yerleri geziyor, kabileleri görüyor misafir kalıyor. El kol ile anlaşarak Papua kabilelerinin dilini bile öğrendi :)
@Yelda Helvacı bak sana göre konu buldum. :cool:
Arabayı değiştirince rota belli sanırım ?

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör

Yol günlükleri emre durmuş un youtube kanalını takip ediyorum, bahsettiğiniz tarzda dünya yı dolaşıyor. Hatta minibüsünü karavana dönüştürdü ve o şekilde geziyor artık. İzledikçe cesaretine, yaşam biçimine hayran olmamak elde değil. Keşke yapabilseydik bizler de diyorsun ancak çalışmak zorunda olduğunu biliyorsun.
Bir gün şartlar el verir ise, var bir hayalim karavan almak gibi:tara hayal diyorum çünkü @Adem Helvacı yı henüz bu fikre alıştıramadım. İşte o zaman karavan günlükleri vıdeoları ile geliriz size belki?

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Yol günlükleri emre durmuş un youtube kanalını takip ediyorum, bahsettiğiniz tarzda dünya yı dolaşıyor. Hatta minibüsünü karavana dönüştürdü ve o şekilde geziyor artık. İzledikçe cesaretine, yaşam biçimine hayran olmamak elde değil. Keşke yapabilseydik bizler de diyorsun ancak çalışmak zorunda olduğunu biliyorsun.
Bir gün şartlar el verir ise, var bir hayalim karavan almak gibi:tara hayal diyorum çünkü @Adem Helvacı yı henüz bu fikre alıştıramadım. İşte o zaman karavan günlükleri vıdeoları ile geliriz size belki?
Yeldoşum senin istediğin her şey gönlünce olsun isterim bilirsin ancak karavan dünyası zor bir dünya.
Yine de şunu yapabiliriz. Arkadaşlar bu konuları iyi bilir, belki kiralık karavan vardır, 6 aylık mesela bir yaz dönemi için kiralanır Nisan Eylül arası, o koca yaz boyunca dilediğin gibi gezer, karavan hayatı yaşar, süresi bitince iade ederiz ama finalde evimize döneriz.

Deal is a Deal :kiskis

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yeldoşum senin istediğin her şey gönlünce olsun isterim bilirsin ancak karavan dünyası zor bir dünya.
Yine de şunu yapabiliriz. Arkadaşlar bu konuları iyi bilir, belki kiralık karavan vardır, 6 aylık mesela bir yaz dönemi için kiralanır Nisan Eylül arası, o koca yaz boyunca dilediğin gibi gezer, karavan hayatı yaşar, süresi bitince iade ederiz ama finalde evimize döneriz.

Deal is a Deal :kiskis
Buna da evettt derim, neden olmasın :kiskis
Bizi en çok zorlayacak durumlar belli aslında. Tuvalet sorunu, güven sorunu, klima yeterli gelir mi sıcak ya da soğuk olur mu derdi:sneaky: bunları aşacak olursak Herşey güzel olacak.

UyumsuzSami

Yeni Üye
Yeni Üye

Yakında seni paketlerim götürcem abi :) bir görde rahatlayalım :)