Neler yeni

İYİ GECELER İNCELERİZ FORUM

İlteriş Yılmaz

Sürecin kendisi sonuçtan çok daha kıymetli.
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Değerli abilerim adminlerim :hihi bu GSM Operatörleri ve ISS'ler hakkında da konuşulabilecek bir başlık / konular açsak olmaz mı. Turknet'ten girip Bimcell'den çıkalım. Öyle bir bölüm göremedim forumda. Kafama göre de konu açmak istemedim. @Adem Helvacı @İlteriş Yılmaz

Cümleten iyi geceler.
Açarız elbette, paylaşacak olduktan sonra hemen açarız hatta. ? :clap2

İlteriş Yılmaz

Sürecin kendisi sonuçtan çok daha kıymetli.
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Adem hocam yelda hanımın korkusunu yenmesi için aslında bir kaç seans pisikoterapiste götürebilirsin tabii kendisi gitmek isterse bak bu konuda şöyle bir yazı buldum saygılar,

KEDİ KORKUSU İYİLEŞİR Mİ?​

Hemen hemen gittiğim her yerde karşılaştığım bir sorudur bu. Özellikle hanımlar “Doktor bey şu kedi korkusunun bir çözümü yok mu? Kedi gördüğüm yerde irkiliyorum. Bir restoranda görsem hemen oradan uzaklaşmak istiyorum. Adeta kaçacak yer arıyorum. Yolda görsem yönümü değiştiriyorum” diye serzenişte bulunurlar.

İnsan beyni sembollerle düşünen bir organdır. Sembolik düşünce sembolik dili oluşturur ve özellikle bilinçaltı bilgiler bu şekilde ifade edilir. Sembolik dilin tipik aktörleri hayvanlardır. Bu yüzden çocuklukta yaşanan olayların sebep olduğu bilinçaltı çatışmalar çoğu zaman kendisini hayvan korkularıyla dile getirir. Kedi, köpek, yılan, böcek, örümcek, kuş, fare fobileri en yaygın fobilerdir.

Kedi Yaygın Bir Fobi Nesnesidir​

Kedi korkusu özellikle kadınlarda görülen bir spesifik fobidir. Kediyle karşılaşıldığında yaşanan aşırı korku, panikleme ve huzursuzlukla kendini belli eder. Kişi kediyle karşılaşınca bir tehdit ve tehlike algısı içine girer, çarpıntı, titreme, soğuk terleme, ateş basması ve aşırı gerginlik gibi fiziksel tepkiler verir, o ortamı bir an önce terk etmek ister. Kedi görünce verilen tepki bazen çığlık atma, masalara çıkma gibi çok şiddetli ve abartılı seviyelere ulaşabilir. Kimi kedinin pisliğinden, kimi tüylerinden, kimisi de tırmalamasından huylanır. Kedi korkusu olanlarda köpek, kuş, böcek gibi hayvanlardan korkma da yaygındır. Bazen de kediden korkulur köpekten korkulmaz. Mesela bazı kadınlar kediye yaklaşamazlar ama evlerinde köpek besleyebilirler.

Kedi korkusunda özellikle anneyle yaşanan bilinçaltı çatışmaların veya anneyi yanlış algılamaların etken olduğunu görüyoruz. Baskıcı, dominant, otoriter, sert ve disiplinli annelerin çocuklarında kedi korkusu gelişebiliyor. Aslında korkulan kedi değildir. Kedi, sadece bilinçaltında yaşanan otorite korkusunun bir tetikleyicisidir.

Tedavisi Çok Kolay​

Kedi fobisinde EMDR yöntemi çok kısa sürede sorunu halletmektedir. Bu yöntemde kişinin kedi karşısında yaşadığı duyguları, düşünceleri ve bedensel tepkileri analiz ederiz. Bu analizden hareketle hangi travmatik yaşantıların bu fobiyi oluşturduğunu belirleriz. Sonra sırasıyla geçmiş yaşantılara ve kediye duyarsızlaştırma çalışması yaparız. Eğer kedi korkusu kediyle yaşanan herhangi bir olayla mesela kedi tırmalamasıyla oluşmuşsa tedavisi çok çok kısa hatta iki üç seansta yapılabilmektedir. Ancak fobinin altında daha kompleks bir travmatik örüntü varsa bu süre biraz uzar, ama sonuçta mutlaka tedavi edilmiş olur.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST
@Yelda Helvacı Bence bi oku, hemen aman beee deme. :cak:rock

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Değerli abilerim adminlerim :hihi bu GSM Operatörleri ve ISS'ler hakkında da konuşulabilecek bir başlık / konular açsak olmaz mı. Turknet'ten girip Bimcell'den çıkalım. Öyle bir bölüm göremedim forumda. Kafama göre de konu açmak istemedim. @Adem Helvacı @İlteriş Yılmaz

Cümleten iyi geceler.
Abi rica etsem yarın hatırlatabilecek bir mesaj atarmısın buradan, ofise gidince halledeyim. :)

Hatta nasıl bir ana başlık, alt başlık istersin dilersen onu da yaz.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Adem hocam yelda hanımın korkusunu yenmesi için aslında bir kaç seans pisikoterapiste götürebilirsin tabii kendisi gitmek isterse bak bu konuda şöyle bir yazı buldum saygılar,

Hemen hemen gittiğim her yerde karşılaştığım bir sorudur bu. Özellikle hanımlar “Doktor bey şu kedi korkusunun bir çözümü yok mu? Kedi gördüğüm yerde irkiliyorum. Bir restoranda görsem hemen oradan uzaklaşmak istiyorum. Adeta kaçacak yer arıyorum. Yolda görsem yönümü değiştiriyorum” diye serzenişte bulunurlar.

İnsan beyni sembollerle düşünen bir organdır. Sembolik düşünce sembolik dili oluşturur ve özellikle bilinçaltı bilgiler bu şekilde ifade edilir. Sembolik dilin tipik aktörleri hayvanlardır. Bu yüzden çocuklukta yaşanan olayların sebep olduğu bilinçaltı çatışmalar çoğu zaman kendisini hayvan korkularıyla dile getirir. Kedi, köpek, yılan, böcek, örümcek, kuş, fare fobileri en yaygın fobilerdir.

Kedi korkusu özellikle kadınlarda görülen bir spesifik fobidir. Kediyle karşılaşıldığında yaşanan aşırı korku, panikleme ve huzursuzlukla kendini belli eder. Kişi kediyle karşılaşınca bir tehdit ve tehlike algısı içine girer, çarpıntı, titreme, soğuk terleme, ateş basması ve aşırı gerginlik gibi fiziksel tepkiler verir, o ortamı bir an önce terk etmek ister. Kedi görünce verilen tepki bazen çığlık atma, masalara çıkma gibi çok şiddetli ve abartılı seviyelere ulaşabilir. Kimi kedinin pisliğinden, kimi tüylerinden, kimisi de tırmalamasından huylanır. Kedi korkusu olanlarda köpek, kuş, böcek gibi hayvanlardan korkma da yaygındır. Bazen de kediden korkulur köpekten korkulmaz. Mesela bazı kadınlar kediye yaklaşamazlar ama evlerinde köpek besleyebilirler.

Kedi korkusunda özellikle anneyle yaşanan bilinçaltı çatışmaların veya anneyi yanlış algılamaların etken olduğunu görüyoruz. Baskıcı, dominant, otoriter, sert ve disiplinli annelerin çocuklarında kedi korkusu gelişebiliyor. Aslında korkulan kedi değildir. Kedi, sadece bilinçaltında yaşanan otorite korkusunun bir tetikleyicisidir.

Tedavisi Çok Kolay​

Kedi fobisinde EMDR yöntemi çok kısa sürede sorunu halletmektedir. Bu yöntemde kişinin kedi karşısında yaşadığı duyguları, düşünceleri ve bedensel tepkileri analiz ederiz. Bu analizden hareketle hangi travmatik yaşantıların bu fobiyi oluşturduğunu belirleriz. Sonra sırasıyla geçmiş yaşantılara ve kediye duyarsızlaştırma çalışması yaparız. Eğer kedi korkusu kediyle yaşanan herhangi bir olayla mesela kedi tırmalamasıyla oluşmuşsa tedavisi çok çok kısa hatta iki üç seansta yapılabilmektedir. Ancak fobinin altında daha kompleks bir travmatik örüntü varsa bu süre biraz uzar, ama sonuçta mutlaka tedavi edilmiş olur.

Doç. Dr. Adnan Çoban

@Yelda Helvacı bak senin için çok faydalı olabilecek bir konu.

Okumanı ve pozitif yaklaşmanı rica ederim çünkü ben kedi sevebilmek istiyorum :)

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Şu an şu mesajları yazdığım zaman diliminde bu ayazda, karda kışta enkaz altında kalmış olan canlarımıza, enkaz başında sevdiklerinden bir ses duymayı bekleyen tüm insanımıza sabır diliyorum.

Bölgede kurtarma faaliyetleri içerisinde olan Askerimiz, Polisimiz, Kurtarma ekiplerimiz, Belediye çalışanlarımız ve emek veren destek veren kim varsa hepsine selam olsun diyor dualarımı gönderiyorum.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Abi rica etsem yarın hatırlatabilecek bir mesaj atarmısın buradan, ofise gidince halledeyim. :)

Hatta nasıl bir ana başlık, alt başlık istersin dilersen onu da yaz.
Değerli Adem hocam, sizden önce davrananlar oldu bile.
Açarız elbette, paylaşacak olduktan sonra hemen açarız hatta. ? :clap2

Malum bu günlerde paylaşım yapamadım fakat herkesin katılımıyla ilgili başlıkta elimden geldiğince dilimin döndüğünce paylaşımlar yapacağım.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Değerli Adem hocam, sizden önce davrananlar oldu bile.

. Malum bu günlerde paylaşım yapamadım fakat herkesin katılımıyla ilgili başlıkta elimden geldiğince dilimin döndüğünce paylaşımlar yapacağım.
Ben kaçırmışım, var olun.

Oturduk Hatun ile çaresizliğimize ağlaşıp duruyoruz kafalar yerinde değil.

Haluk Levent'in ''İnsan Kepçe olmak ister mi? Kepçe olmak istiyorum'' lafından öte ne diyebiliyoruz ki.

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör

Tedavisi Çok Kolay​

Doç. Dr. Adnan Çoban

Teşekkür ederim ilginiz için. Ademle de çözmeye yönelik ne yapılabilir diye konuşuyoruz. Kış aylarında korkmuyorum cünkü pantolon giyiyorum bacaklarıma dokunamaz yanımdan geçerken. Yazın şort giyiyorum ve o zaman başlıyor korkular ben de. Değişik. Köpekten korkmam ben de ki sadece kedi.

osmanke

Müdavim
Kadim Üye
Web sitesi
turkvod.com
Sevgili dostlarımız her ne kadar iyi geceler desekte malumunuz bu afet zamanında pek iyi olmuyor ama bu kötü zamanda geçecek inşallah allahın izniyle verende o alanda o bu yaralar dağlandığında yine normal hayatımıza döneceğiz ama içimiz hep bir buruk olacak her bir zorluktan sonra mutlaka kolaylık vardır hayırlı geceler.
307189828_3409393872717542_4289334487990611651_n.jpg

osmanke

Müdavim
Kadim Üye
Web sitesi
turkvod.com
İYİ GECELER
s-fed280e2b11977c7354b3fb3a8ddce96899bbe69.jpg