Neler yeni

Klima defrost sorunu

veli

Araştırmacı
Araştırmacı
2 adet arcelik klimam var birisi 15lik digeri 12lik. 2 odada yaklasik 16 m2. 12lik klima defrost moduna gectiginde flap yukari kalkiyor ve cok az ufleme yapiyor defrost modundan cabuk cikip isitmaya devam ediyor ve ayarladigim dereceden cok fazla dusurmuyor ortami.
Ancak 15lik klima defrost moduna gectiginde flap yukari kalkiyor ve hic ufleme yapmiyor uzun sure bu sekilde kaliyor ortam isisi ayarladigimdan daha fazla dusuyor. Bu bir sorun mudur ikisinin farkli olmasinin sebebi nedir bir ayarlama yapilabilir mi. Iki klima da 2 aylik urunler. @Adem Helvacı

Fikoloji

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
Adem hocamın bu konuda çok videosu vardır.
Dış ünitenin baktığı cephe, önünde varsa gölgelik bile derece farkı oluşturacağı için farklılık olabilir. Heleki iki ayrı klimadan bahsediyoruz ve kapasite farklı. Örnek aklıma gelen şey şu oldu; birinin dış ünite kondanser yüzey hacmi daha yüksek iken diğeri daha düşük, bu nedenle çözülme süresi de farklılık sağlar.
Ama flap kapanırken üfleme olayına ne yazikki bilgim yok, yazılım aynı mı ? Model aynı mı ?

veli

Araştırmacı
Araştırmacı
Iki klima dis unite de ayni balkonda güneş görmüyor. 15lik arcelik 15325 , 12lik 12325 modeli . Sadece kapasite farkli model ayni olarak biliyorum. 15lik olan klima bazen 2 3 saat hic calismadigi oluyor defrost modunda kaliyor hatta daha fazla da oluyor bu süre ama icerinin isisi iyi oluyor, bazen de uzerindeki dereceden 2 derece falan dusmus oluyor.

Serra

İnce Eleyen
Kadim Üye
İkiside Arçelik de olsa içi aynımı bakalım.
Arçelik 1990 yılı Klimaları Daıkın.
Sonra ispanyadan klima fabrikası aldılar o yürümedi.
Daha sonra LG ile anlaştılar onların içinde direk kore olanlar ve buradan montaj olanlar var.
İçinde ki kompresörler farklı vs vs.

Fikoloji

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
Iki klima dis unite de ayni balkonda güneş görmüyor. 15lik arcelik 15325 , 12lik 12325 modeli . Sadece kapasite farkli model ayni olarak biliyorum. 15lik olan klima bazen 2 3 saat hic calismadigi oluyor defrost modunda kaliyor hatta daha fazla da oluyor bu süre ama icerinin isisi iyi oluyor, bazen de uzerindeki dereceden 2 derece falan dusmus oluyor.
@Adem Helvacı

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Merhaba; Kodlamaları farklı yapılmış. Yetkili servise söylerseniz bunu düzeltebilirler.
Klimalar ÜFLEMELİ ısıtma aygıtı olduğu için özellikle inverter klimalar ekonomi modunda aslında ılık üfler fakat size soğuk gelir esinti nedeniyle. Bunu engellemek adına flap yukarı alınır ancak eğer benim gibi (Mesela yatak odası klimamda olduğu gibi dikdörtgen bir odanız ve klimanın tam karşısında yatağınız var ise termostat modunda o minimal döngü sizi üşütür, rahatsız eder hatta yine benim gibi boynunuz dahi tutulur.

Bu nedenle ben Midea markalı klimama bir kod girerek klimanın termostat moduna girdiğinde HİÇ ÜFLEME YAPMAMASI komutunu girdim böylece artık beni rahatsız etmiyor ancak mutfaktaki klimama bu komutu girmedim zira orada beni rahatsız edecek bir durum yok.

FAKAT!

Klimaların termostat modunda minimal döngüde cross fan döndürmeye devam etmesinin nedeni, iç ortamdaki havanın sıcaklık değerini doğru analiz edebilmek içindir.

Eğer bu minimal döngüyü benim gibi kapatmışsanız bu sefer ortam sıcaklığını geç algılıyor yine üşüyorsunuz.

Bunu ben nasıl çözdüm?

Follow me özelliğini aktif ettim, klimanın üzerindeki sensörü değil, kumandanın üzerindeki sensörü referans alıyor böylece hem minimal döngü olmadan hem de ortam gereksiz soğumadan klimamı kullanabiliyorum :ok

veli

Araştırmacı
Araştırmacı
Teşekkür ederim servis cagirip termostat modunu degistirebiliyorlarsa değiştireceğim, bazen gercekten rahatsiz ediyor ozellikle soguk havalarda . Mesela 24e ayarliyorum oda isisi 22lerde calismiyor calismasi icin 25 26 lara almam gerekiyor biraz calistiktan sonra duruyor. Odaya büyük geliyor olabilir mi klima bununla alakasi olur mu acaba

veli

Araştırmacı
Araştırmacı
Bir de soyle bir sorum olacak , termkstat ayari degistirilirse flap yukaridayken ufleme yaparsa ve defrost modundan daha cabuk cikarsa bu sayede klima elektrik sarfiyati degisir mi , artip azalma olur mu @Adem Helvacı

veli

Araştırmacı
Araştırmacı
@
Bir de soyle bir sorum olacak , termkstat ayari degistirilirse flap yukaridayken ufleme yaparsa ve defrost modundan daha cabuk cikarsa bu sayede klima elektrik sarfiyati degisir mi , artip azalma olur mu @Adem Helvacı
@Adem Helvacı musait oldugunuzda cevaplayabilir misiniz? Bir de ortami isitmasi degisir mi acaba

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Her ne kadar dünya kaynakları adına da önemli olduğunu bilsek de özellikle biz Türk Milletinin klimanın tükettiği 100watt değerin dahi hesabını yapmak zorunda olması ayrı bir can yakıcı durum.

Sadece şunu yazayım, bazen 100watt tasarruf ettiğimizi zannedip dolaylı yollardan 300watt kaybetmemize neden olan durumlar da oluyor bu nedenle önceliğiniz ortam konfor koşulu ve performans olmalı.

Defrost ve termostat sürelerine müdahale etmenin tüektim değerlerinde tüketiciye fayda sağladığını ben şu zamana kadar görmedim.

veli

Araştırmacı
Araştırmacı
Her ne kadar dünya kaynakları adına da önemli olduğunu bilsek de özellikle biz Türk Milletinin klimanın tükettiği 100watt değerin dahi hesabını yapmak zorunda olması ayrı bir can yakıcı durum.

Sadece şunu yazayım, bazen 100watt tasarruf ettiğimizi zannedip dolaylı yollardan 300watt kaybetmemize neden olan durumlar da oluyor bu nedenle önceliğiniz ortam konfor koşulu ve performans olmalı.

Defrost ve termostat sürelerine müdahale etmenin tüektim değerlerinde tüketiciye fayda sağladığını ben şu zamana kadar görmedim.
Su an icin servis cagirmadim cok fazla kurcalamamak adina ,ortam isisi iyi oluyor cok fazla sıkıntı yaratmiyor sogudugunu hissedersem ortamin 1 2 derece yukseltiyorum klimayi calismaya basliyor. Bu arada videolarinizdan yeni birsey ogrendim klima montajinda vakum yapildigini klima kurulurken yapilip yapilmadigindan emin değilim.

Bir de ekleme yapayim tuketici degerlendirmesi olarak alacak olanlara fikir olabilir. 15325 ve 12325 15lik ve 12lik arcelik klimalar genel olarak isitmasindan memnunum , 24 25 derecede calistiriyorum bazen soguk olursa 26 ya aliyorum . Su an icin performanslari iyi. 1000 tl ekstra vererek 4er yil garanti uzattim. 7 yil garantili olmasi ve servis aginin yaygin olmasi nedeniyle tercih etmistim. Klimalar hakkinda pek bilgim olmadan almistim. Sadece 15lik yerine 12lik alsam yeterli olacakmis.