Neler yeni

MiniLedTvler Vestel 65UM9900-TCL 65C835

ozguracr

Yeni Üye
Yeni Üye
Televizyonumu yenilemeye karar verdim. 65" Ekran Boyutu olarak 1-Vestel 65UM9900 ile 2-TCL 65C835 iki farklı ürüne bakıyorum. MiniLed özelliği olan televizyonlar. Fakat fiyatları fullHd olan tvlere göre nerede ise 1 kat daha yüksek. Verilen paraya değer mi? Gerekçeleri şunlar şunlar deyip Eğer değmez diye düşünülürse ve Bunların yerine 2.alternatif olarak miniLed olmayan 1-Vestel 65U9700 ile 2-TLC 65C735 arasında seçim yapmak gerekirse bu 2.alternatiften hangisini almamı tavsiye edersiniz?..
bilgilendirmeler için şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Merhaba; Vestel'in 65UM9900 modeli aslında Vestel değil. Tam anlamı ile ithal ürün.
Chipset sanırım 6686 olan bir anakart. Kumandasına varana kadar ithal bir üründen bahsediyoruz yani ''bakın benim de bir Miniled televizyonum var'' diyebilmek adına sahaya sürülmüş bir model.

Zaten Vestel'i yakın takip edenler 1500 ile başlayan kodların tam ithal ürün olduğunu bilirler.

65C835 ise TCL de ve hatta sınıfındaki tüm markalar içerisinde küçümsenemeyecek bir üretim.

Miniled kısmı teknolojik anlamda görsel avantaj sunsa da kısa/orta/uzun vade olarak biz tüketicilere ne sunacak bilemiyoruz.

65C735 en güvenilir tercih olur bu 4 model içerisinde.

aeronics

Mühendis
Kadim Üye
Valla Vestel ve miniLED görünce biraz şaşırdım açıkçası.
@Adem Helvacı için 3 adet sorun olacak
  1. Panel 120Hz mi?
  2. eARC desteği var mı?
  3. MiniLED olduğuna göre FALD panel olması lazım. Eğer FALD panel değilse miniLED anlamsız kalıyor. Bu durumda kaç bölge halinde Local Dimming yapıyor?
Eğer bölge olarak da iyi bir rakam veriyorsa Vestel gerçekten 22.000 TL ile piyasayı domine edebilir.
Ek bilgi: TCL 65C835'te 360 bölge ile Local Dimming gerçekleştiriliyor.

Düzeltme:
TCL 55C835'te 240 bölge
TCL 65C835'te 288 bölge
TCL 75C835'te 360 bölge

Son düzenleme:

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Valla Vestel ve miniLED görünce biraz şaşırdım açıkçası.
@Adem Helvacı için 3 adet sorun olacak
  1. Panel 120Hz mi?
  2. eARC desteği var mı?
  3. MiniLED olduğuna göre FALD panel olması lazım. Eğer FALD panel değilse miniLED anlamsız kalıyor. Bu durumda kaç bölge halinde Local Dimming yapıyor?
Öncelikle belirtmek isterim ki kısıtlı bir bilgimiz var bu ürün ile ilgili. Yalnız ürünün sökülmüş halinin görsellerinden orumlayacak olursam Panel kesinlikle 120hz değil çünkü Tcon'dan bunu anlayabiliyoruz.

Bahsi geçen anakart ALTUS ONVO gibi markaların bazı modellerinde de kullanılmış bir anakart ve eARC görünmüyor. FALD panel konusunda ise beklentim var ancak net bir bilgim yok çünkü görebildiklerim üzerinden bunu yorumlayabilemem mümkün olmuyor.

Ben firmanın mühendislerinin de ürün hakkınd apek bilgileri olduğunu düşünmüyorum.

Yukarıda da belirttiğim üzere ''Var mı? Var'' mantığında pompalanmış ürün bana göre.

Tahmin ediyorum ki geçmiş yıllarda örnekleri olduğu üzere Vestel ilk parti bu ürünlerden ithal getirip sahaya sunacak, talebin iyi olması durumunda bu üründen feyz alınıp yerli anakartlar ile kendi karma ürünlerini yapacaklar.

@Vesteloji @Tesla benim bildiklerim dışında farklı bilgiler sizde var mı acaba?

Fikoloji

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
Geçen YouTube de de birisi sordu,
Açıkçası hiç dikkate almıyorum bu cihazı, koskoca ihracat şampiyonu, televizyon uretmeyip yurt dışından satın alıp logo basıyor. Bende tepki olarak girmedim bu modele,hatırlarsan elime de geçmişti ama video dahi almadim.
Ne yazılım ne donanım ne bişey, hiç birşey Vestele ait değil.
Şu an sen rica etsen anca merakın için bakarım ?

aeronics

Mühendis
Kadim Üye
Geçen YouTube de de birisi sordu,
Açıkçası hiç dikkate almıyorum bu cihazı, koskoca ihracat şampiyonu, televizyon uretmeyip yurt dışından satın alıp logo basıyor. Bende tepki olarak girmedim bu modele,hatırlarsan elime de geçmişti ama video dahi almadim.
Ne yazılım ne donanım ne bişey, hiç birşey Vestele ait değil.
Şu an sen rica etsen anca merakın için bakarım ?
Öyle deme ama üzülürler. Arayüz Vestel'e ait galiba.

aeronics

Mühendis
Kadim Üye
FALD ve şöyle 200 üstü local dimming olursa TV Stick ile beraber 22.000TL'lik fiyatıyla çok ciddi bir performansı olabilir.
Tam istediğim alet olur hem de. Sadece düzgün görüntü veren başka da bir özelliği olmayan bir TV.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
FALD ve şöyle 200 üstü local dimming olursa TV Stick ile beraber 22.000TL'lik fiyatıyla çok ciddi bir performansı olabilir.
Tam istediğim alet olur hem de. Sadece düzgün görüntü veren başka da bir özelliği olmayan bir TV.
Keşke lafımıza gelseler de sadece ama sadece TV olarak adam gibi bir üretim yapsalar. Smart android vs hiç bir şey olmasa.

ozguracr

Yeni Üye
Yeni Üye
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. araştırmalarıma devam etmekteyim. arçelik ürünlerini bugün mağazasında ziyaret ettim. 65" güzel ürünler gördüm. kafam iyice allak bullak oldu :). aşağıdaki gibi bir tablo oluştu kafamda..Adem Bey sağolsun C735 güvenli liman diye bilgilendirdi. peki bu noktada fiyat kalite rakamlar az buz değil. Arçelik yurdum malı ve Oledleri bunlar...ne yapmalı ne etmeli.. Oled ömrü 5 sene diye yazılıyor çiziliyor.. C735in şuanki fiyat rakamı da Oled'e çok yakın. bu durumda kaldım arkadaşlar.??
tv karsilastirma1.JPG

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. araştırmalarıma devam etmekteyim. arçelik ürünlerini bugün mağazasında ziyaret ettim. 65" güzel ürünler gördüm. kafam iyice allak bullak oldu :). aşağıdaki gibi bir tablo oluştu kafamda..Adem Bey sağolsun C735 güvenli liman diye bilgilendirdi. peki bu noktada fiyat kalite rakamlar az buz değil. Arçelik yurdum malı ve Oledleri bunlar...ne yapmalı ne etmeli.. Oled ömrü 5 sene diye yazılıyor çiziliyor.. C735in şuanki fiyat rakamı da Oled'e çok yakın. bu durumda kaldım arkadaşlar.??
Ekli dosyayı görüntüle 181
OLED için 5 sene çok çok çok iddialı bir rakam. Ben genelde TFT LCD grubu için ortalama 5 sene ömür biçerim yerli üretimlere, hadi ithallere yine bir istisna yapıp 6 7 diyelim ama hepsi için geçerli değil.

OLED konusunda ise şu temel bilgi aklınızdan hiç çıkmamalı. OLED dediğinizde 3 temel kavram vardır. Bunların birisi Verimlilik, diğeri Ömür, en son ise Parlaklık.
Bu üç temel unsurun hangisine yaklaşırsanız diğerinden uzaklaşırsınız çünkü daha önce de örneğini verdiğim üzere Fotoğrafçılıktaki Pozlama üçgeni gibidir bu durum, Diyafram, Enstantane, İso.

diyafram-enstantane-iso-fotograf-pozlama.jpg

Hangisine yaklaşırsan diğerlerinden uzaklaşırsın.

OLED dünyasında ÖMÜR kısmına yaklaşamazsın çünkü parlaklık çok düşer ve verim alamazsın, Parlaklığa abanamazsın verim artar ama ömür 1 veya 1,5 senede biter, yani denge politikası izlenmek zorundadır.

WOLED denense de kişisel fikrim istenen başarının yakalanamadığı ve yakalanamayacağı yönde ama QD OLED ile dengeler OLED lehine değişecek gibi, yine de şu an birşey söylemek için daha çok erken.

Bir oled'in bugünün koşulları ile QLED parlaklığını verebilmesi mümkün değil.

ozguracr

Yeni Üye
Yeni Üye
Adem Hocam tekrar teşekkürler. Bu durumda Qled mantıklı, "Q"da kaldığımızda Arçelik'in 65" mi yoksam c735 mi sorusu akla gelir?
fiyat olarak da arçelik ürünleri tabiki daha hesaplı.. hangisi öne çıkıp ipi göğüsler? Maliyet farkı 10K iken,
Teknik farklılık gözüme çarpan;
TCL c735:
  • Yenileme Hızı (Yazılım) : PPI 3600
  • Yenileme Hızı (Gerçek) : 100/120/144 Hz
Arçelik A65 C 985 B:
  • Yenileme Hızı (Yazılım) : VPI 2000
  • Yenileme Hızı (Gerçek) : 50/60 Hz

Son düzenleme:

aeronics

Mühendis
Kadim Üye
Pandemi sırasında bir yazı okumuştum. OLED sonuçta LG'nin elinde olan bir teknoloji. Ne yazık ki @Adem Helvacı 'nın dediği gibi üçgen içinde köşe kapmaca oynanıyor.
Okuduğum yazıda "MiniLED'ten sonraki teknoloji MikroLED olacak" deniyordu. Yazıda özetle; OLED'in en temel sıkıntısı olan ömür ve parlaklık çözümlenecek. Şu an miniLED ile 1000'in üzerinde local dimming alanı kontrol edilebiliyorken mikroLED ile bu sayı çok daha yukarı çıkacak ve nihayetinde piksel başı LED konulup local dimming ile OLED'in siyah başarısı LCD teknolojisinde sağlanacak.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Adem Hocam tekrar teşekkürler. Bu durumda Qled mantıklı, "Q"da kaldığımızda Arçelik'in 65" mi yoksam c735 mi sorusu akla gelir?
fiyat olarak da arçelik ürünleri tabiki daha hesaplı.. hangisi öne çıkıp ipi göğüsler? Maliyet farkı 10K iken,
Teknik farklılık gözüme çarpan;
TCL c735:
  • Yenileme Hızı (Yazılım) : PPI 3600
  • Yenileme Hızı (Gerçek) : 100/120/144 Hz
Arçelik A65 C 985 B:
  • Yenileme Hızı (Yazılım) : VPI 2000
  • Yenileme Hızı (Gerçek) : 50/60 Hz

Eğer böyle bir teknolojiye bu şekilde bir bütçe ayrılacaksa donanımsal 120hz farkı gözardı edilmemeli diye düşünürüm ancak tüketeceğiniz içerikler de önemli elbette.
O fark ile araya bir tv daha sığar neredeyse.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Pandemi sırasında bir yazı okumuştum. OLED sonuçta LG'nin elinde olan bir teknoloji. Ne yazık ki @Adem Helvacı 'nın dediği gibi üçgen içinde köşe kapmaca oynanıyor.
Okuduğum yazıda "MiniLED'ten sonraki teknoloji MikroLED olacak" deniyordu. Yazıda özetle; OLED'in en temel sıkıntısı olan ömür ve parlaklık çözümlenecek. Şu an miniLED ile 1000'in üzerinde local dimming alanı kontrol edilebiliyorken mikroLED ile bu sayı çok daha yukarı çıkacak ve nihayetinde piksel başı LED konulup local dimming ile OLED'in siyah başarısı LCD teknolojisinde sağlanacak.
Okan'ım, teknolojiyi mümkün olduğunca okuyabilen birisi olarak ve hatta uzun yıllardır panel teknolojilerini yakından takip eden birisi olarak inan bana bazen konuyu çözmekte zorlanıyorum ve diyorum ki ''Adocum zorlama, zaten amaç bu, sen dahil kimsenin anlamamasını sağlamak''

Araya yerleştirilen milyonlarca teknik terminoloji içerisinde saf ve somut bilgi bulmak çoğu zaman zor çünkü bunlar genellikle tek elden servis edilen ve çıkış noktasından uzaklaştıkça herkes tarafından KENDİNCE yorumlanan teknolojiler.

Bu bitmeyecek kesinlikle. Oled Woled Moled Koled Nano plazma Neo plazma vs derken bakmışsın ACCFL yani Advanced Cold Cathode Floresan Lamp gelmiş ve bize demişler ki ''yahu aslında kurtuluş buradaymış'' falan filan :kiskis