Neler yeni

Yazım Hataları Hakkında

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Kıymetli Dostlar;

Tamam kabul bizler edebiyat profesörleri değiliz fakat çok temel bazı kurallar var dikkat etmemiz gereken.
HATA kısmı bir kenara ancak genel olarak bilgi yoksunluğundan dolayı ciddi hatalarımız oluyor ve bunlara dikkat edilmesi yönünde uyardığımızda gönül kırılabiliyor.

Sorun şu ki güzel Türkçe'mizin mümkün olduğunca doğru kullanılması konusunda bizler bu satırları okuyan herkese örnek olmalıyız.

Çok basit bazı kavramlar var, rahatlıkla aşılabilecek sorunlar bunlar.

Mesela; ''Direk yüzüne söyledim'' değil ''Direkt yüzüne söyledim'' gibi

Twitter'da bir gün hiç tanımadığım bir beyefendi ile aramızda geçen diyalogda kendisinin bir hanımefendiye ''sizi direk şirketimize alalım'' demesi üzerinde ''beyefendi sizin direk şirketiniz mi var?'' sorusunu sorma ihtiyacı hissettim, kibar bir şekilde muhasebe şirketi olduklarını belirtmiş. yani direk şirketleri yokmuş, direkt olarak hanımefendiyi işe almaktan bahsediyormuş.

Yazı yazdığım tüm forumlarda tüm dostlardan hep rica etmişimdir, ''Nerede ne hatamı görürseniz uyarın lütfen'' şeklinde. Forumumuzda bir kez daha hatırlatmak istiyorum lütfen yazım kurallarına dikkat ediniz.

Mesajınızın tamamını büyük harfler ile yazmayınız. Devrik cümleler ile dolu metinleri okurken gözlerimiz kanıyor artık.

GERİ İADE ETMEK diye bir kavram yoktur mesela, İade etmek demek zaten bir ürünü geri vermek anlamındadır yani geri İade edemezsiniz, ya geri verirsiniz ya da iade edersiniz ki bahsi geçen eylemde ikisi aynı anlamı taşır.

Benim çok harf hatam vardır mesela, elimden geldiğince yazıyı yollamadan önce bakmaya çalışırım ama dikkatten kaçanlar da oluyor, hiç çekinmeden uyarın lütfen.

Benim hatalarımın çoğunluğu, boşluk tuşunu yanlış zamanlı kullanıyor olmamdan kaynaklanıyor. Şunu ngib imesela :)

sunaetik

Yeni Üye
Yeni Üye
Hocam sizin de yazıda yapmış olduğunuz hatalar teknik aksaklıklardan değil sade. göstermeye uğraşılmaz ama gerek de yok zaten. Ama bir derece özen isteminize katılıyorum lakin bu pek gerçekçi değil. Ben hataları hoş görüyorum ama gerçek manada bombozuk (böyle bir pekiştirme yok ı know) yazımla, konuşmayla karşılaşınca EFENİİM? diyorum. LÜTFEN TEKRAR EDİNİZ. çıkamıma göre BUNU MU DEMEK İSTEDİNİZ? diyorum.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Hocam sizin de yazıda yapmış olduğunuz hatalar teknik aksaklıklardan değil sade. göstermeye uğraşılmaz ama gerek de yok zaten. Ama bir derece özen isteminize katılıyorum lakin bu pek gerçekçi değil. Ben hataları hoş görüyorum ama gerçek manada bombozuk (böyle bir pekiştirme yok ı know) yazımla, konuşmayla karşılaşınca EFENİİM? diyorum. LÜTFEN TEKRAR EDİNİZ. çıkamıma göre BUNU MU DEMEK İSTEDİNİZ? diyorum.
İlk yazımda da belirttim bu konuda herkes profesör düzeyinde olmalı demiyorum, edebi metinlerden fırlamış gibi bir İstanbul lehçesi de değil beklentim ancak genel toplum kurallarına göre nokta nereye, virgül nereye koyulmalı, anlatılmak istenen ne ve en azından büyük har ile bütün metnin yazılmaması gibi konulara dikkat edilmesini arzu ediyorum.

Bu bir forum kuralı değil. Dileyen dilediği gibi yazar ancak doğru olmadığını da belirtmek gerekir.

Benim günlük hayatta kullandığım dili duysanız, ''bu kim?'' dersiniz ki sevgili @İlteriş Yılmaz ile aynı ofiste olduğumuz için en iyi kendisi anlar. Fakat topluma açık yerde yazıyorsam elimden geldiğince dikkat ediyorum okuyana saygımdan dolayı.

Çok zor olmasa gerek aslında :)

sunaetik

Yeni Üye
Yeni Üye
İlk yazımda da belirttim bu konuda herkes profesör düzeyinde olmalı demiyorum, edebi metinlerden fırlamış gibi bir İstanbul lehçesi de değil beklentim ancak genel toplum kurallarına göre nokta nereye, virgül nereye koyulmalı, anlatılmak istenen ne ve en azından büyük har ile bütün metnin yazılmaması gibi konulara dikkat edilmesini arzu ediyorum.

Bu bir forum kuralı değil. Dileyen dilediği gibi yazar ancak doğru olmadığını da belirtmek gerekir.

Benim günlük hayatta kullandığım dili duysanız, ''bu kim?'' dersiniz ki sevgili @İlteriş Yılmaz ile aynı ofiste olduğumuz için en iyi kendisi anlar. Fakat topluma açık yerde yazıyorsam elimden geldiğince dikkat ediyorum okuyana saygımdan dolayı.

Çok zor olmasa gerek aslında :)
Bu beklenti çok doğal. İnsanların belli konularda cahilliklerini fark edip çabalamaları lazım. Aydınlansınlar efeniim. Medeniyet için esirgemeyin lafınızı, doğru. :)

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Bu beklenti çok doğal. İnsanların belli konularda cahilliklerini fark edip çabalamaları lazım. Aydınlansınlar efeniim. Medeniyet için esirgemeyin lafınızı, doğru. :)
Var olunuz. Benim yanlışları gördüğünüzde düzeltmeye de devam. Ben, İlteriş'ten çok şey öğrendim mesela.
Size burada böyle yazıyorum ama, benim sitedeki yazılarımda bulunan hataları da sevgili @İlteriş Yılmaz düzeltiyor :kiskis

H.YILDIRIM

Süper Üye
Kadim Üye
Bence de deneyimlemek kelimesi yanlış.Sözlükte deneyim kelimesi var ama bunun doğru kullanımı denemek veya deneme yapmak olmalı.

Son düzenleme:

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Deneyimlemek diye de bir kelimemiz bulunmuyor. Youtube üzerinde teknoloji kanallarının büyük çoğunluğu bu kelimeyi ısrarla kullansa da, siz kullanmayın derim. Twitter'da ben de dayanamıyorum bazen insanlarla bu konuda kafa buluyorum :D

Ekli dosyayı görüntüle 948
Ooooo ilginç bir detay, ben kullanıyorum bunu sanırım.
Önceden tepkime süresi dediğim içeriklerim vardı uyaran dostlar sayesinde düzelttim. Tepkimenin kimyasal bir sonuç olduğu, tepki süresi olarak belirtmemin doğru olduğunu belirtlemişlerdi :D

lovecraft

Meraklı
Kadim Üye
Bazen öyle metinler görüyorum ki, hem de üniversite mezunu insanların yazdığı, tekrar tekrar okusam bile anlayamıyorum. Ülkemizde bir çok üniversite mezununun sadece "okumayı" sökmüş oldukları kanaatindeyim. Hatta "okuduğunu anlama" konusunda da çok eksiğimiz var. "Ezberleyerek" sınavları geçip diplomaları alıyoruz. Hiç kimse "acaba anladı mı" diye sormuyor. Senelerce eğitim alıyoruz, harfleri kelimelere ve kelimeleri cümlelere dönüştürmeyi beceriyoruz ama bir türlü bu kavramları bir bütün olarak algılayıp anlamsal bir çıkarım yapmayı beceremiyoruz. Aynı şekilde kafamızın içindeki fikirleri de yazıya dökmeyi beceremiyoruz. Eğitim sistemimizin "öncelikli" olarak el atıp çözmesi gereken sorun budur. Fizik, kimya bilmesek de olur. Önce okuduğumuzu anlayalım ve anladığımızı anlatabilelim.

Curious

Coderator
Araştırmacı

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ayrıca noktalama işaretlerinin kullanılmaması da büyük sorun. Yazılan resmen anlaşılmıyor, okuduğumuzu anlayamıyoruz. Naçizane bir tavsiyem olarak lütfen noktalama işaretlerini kullanalım.
Evet özellikle bana içerik üretmem için yollanan yazılarda kamera karşısında bu metinleri okurken ciddi sorun oluyor, nerede durayım, nerede duraklayayım, nereyi vurgulayayım hiçbir şey belli olmuyor :)

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Yokuş aşağı diye bir deyim yoktur. Doğrusu "iniş aşağ"ı. Tersi "yokuş yukarı".

Bilinsin istedim.
Tırnağı yanlış yerden ayırmışım. Düzelt diye bir tuş yok. Kendi mesajımı alıntı yapmak zorunda kaldım. Düzelt diye bir tuş konursa iyi olur.

İniş aşağı.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Yokuş aşağı diye bir deyim yoktur. Doğrusu "iniş aşağ"ı. Tersi "yokuş yukarı".

Bilinsin istedim.
Vay arkadaş ilk defa duydum.

Size bugün bununla ilgili bir uygulama tanıtayım kısa bir video ile.

Çok genç bir kardeşimizin çalışmasını dün gördüm Linkedin de paylaşmış.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Vay arkadaş ilk defa duydum.

Size bugün bununla ilgili bir uygulama tanıtayım kısa bir video ile.

Çok genç bir kardeşimizin çalışmasını dün gördüm Linkedin de paylaşmış.
Adem bey. Bunu Türkçenin doğru kullanılması konusunda TV'de program yapan bir yazar veya profesörden duydum. Allah kahretmesin. İsmini hatırlayamadım şu anda. Kır saçlı yaşlı bir adam. Zamanında TRT ve TGRT'de bu konuda program yapmıştı.